Поголема едукација за беснилото

Поголема едукација за беснилото

Темаод milenikot » 30 Сеп 2013, 12:15

Здраво,нов сум на форумот и ова е моја прва објава! Прочитав вест дека по повод светски ден за борба против беснилото граѓаните имаат можност да ги вакцинираат милениците за 250 денари наместо за 500.Супер акција. http://milenicinja.mk/novosti/148-se-odbelezhuva-svetskiot-den-protiv-besniloto-%E2%80%93-vakcinacija-po-polovina-cena Ама се запрашав дали на нашиве простори доволно се знае за ова и доволно се свесни луѓето дека МОРА да се вакцинираат милениците против беснило првентсвено и поради заштита на луѓето. Мислам дека фали едукација по ова прашање и тоа многу.Често го шетам кучето во парковите каде што може да се дружи со други кучиња и во меѓувреме си разговарам со сопствениците на останатите.Верувајте ми има многу луѓе кои не се запзонаени ни со тоа дека законски треба да ги вакцинираат своите миленици а понатаму и заради безбедност.
Ги дознав овие информации распрашувајќи се за моето куче во врска со тоа кога треба да го вакцинирам и дали морам да го вакцинирам.Пак ќе кажам мое мислење е дека дефинитивно фали и тоа како фали едукација.Наместо само акција за поефтини вакцини би било добро и некаков настан што ќе го одбележи ова со предавање слободно отворено за сите заинтересирани и слично...
milenikot
Newbie
Newbie
 
Мислења: 15
Регистриран: 30 Сеп 2013, 00:03

Re: Поголема едукација за беснилото

Темаод betoven » 30 Сеп 2013, 14:55

Здраво Миленик и добредојде во друштвото.
Во право си дека многу луѓе не се запознаени во врска законот за редовна и обавезна вакцинација на кучињата и мачките против вирусот на беснило. Сепак во Македонија нема урбано беснило, па најверојатно и поради тоа луѓето не се решаваат да го вакцинираат својот миленик. Не е тоа никакво оправдување, ама сепак тоа е една од причините.
betoven
Rookie
Rookie
 
Мислења: 54
Регистриран: 4 Maј 2013, 19:46

Re: Поголема едукација за беснилото

Темаод milenikot » 30 Сеп 2013, 15:56

сакате да кажете во македонија нема случаи на беснило кај домашни миленици?
milenikot
Newbie
Newbie
 
Мислења: 15
Регистриран: 30 Сеп 2013, 00:03

Re: Поголема едукација за беснилото

Темаод Чек Расел » 30 Сеп 2013, 16:31

Се сложувам и тоа како. јас прв пат чувам кученце (уште нема ни година) ама до пред некое време незнаев дека вакцините кои ги прима на ветеринар не го штитат од беснило. Дознав тука кога поставив прашања до ветеринари :lol: и сега еве ќе го искористам овој попуст периодов и ќе го вакцинирам.
Незнам дали ќе се сложите со мене,ама кога одам на ветеринар ми делува како да сакаат да си ја завршат нивната должност нас не сметаат за неуки и неупатени па дури не ни ни објаснуваат што му направиле на кучето или мачето сеедно ни каков лек употребиле.Можеби некој ќе рече треба да си прашаш ама ако јас не сум стручен во оваа област некогаш незнам ни на кој начин да прашам нешто па дури и да не ми текне прашање.

Мислам дека потребно е од нивна страна да има и малку објаснување. еве го примерот со моето куче има примено и вакцина и ревакцина се како што треба да има примено до сега и во нитуе еден момент не ми кажале ова се ваквцини кои го штитат против болести а вие треба да го вакцинирате и против беснило (што дури и е законска обвсрка). Незнам можеби некој нема да се сложи со мене ама сепак ова е мое мислење
Чек Расел
Superior
Superior
 
Мислења: 147
Регистриран: 2 Сеп 2013, 22:58
Локација: Скопје

Re: Поголема едукација за беснилото

Темаод betoven » 30 Сеп 2013, 22:18

Зборам дека е искоренето урбаното беснило, освен ако ја вброиме мачката која некако чудно објавија дека има вирус на беснили. Колку беше или небеше бесна... не навлегувам. Додека пак беснило кај дивите животни (лисица, волк) има во Македонија.
betoven
Rookie
Rookie
 
Мислења: 54
Регистриран: 4 Maј 2013, 19:46

Re: Поголема едукација за беснилото

Темаод Ivana_Pehceva » 30 Сеп 2013, 23:02

Здраво
Јас имам куче и незнаев дека треба да го вакцинирам против беснило. Миленик има право потребни се многу едукации. Исто така се сложувам со Чек дека ветеринарите гледаат да си ја завршат работата побрзо и некако несакаат многу да објаснуваат.
Ivana_Pehceva
Beginner
Beginner
 
Мислења: 42
Регистриран: 7 Ное 2012, 12:41

Re: Поголема едукација за беснилото

Темаод milenikot » 1 Oкт 2013, 12:12

браво чек! тоа е тоа што сакам да го кажам дека малку повеќе треба да ни објаснуваат што како се случува кога веќе посетуваш ветеринар. Секоја чест за исклучоци ама ајде да бидеме реални ретки се :roll:
milenikot
Newbie
Newbie
 
Мислења: 15
Регистриран: 30 Сеп 2013, 00:03

Re: Поголема едукација за беснилото

Темаод Ivana_Pehceva » 1 Oкт 2013, 14:31

Многу редки. Најважно е материјалното за жал.
Ivana_Pehceva
Beginner
Beginner
 
Мислења: 42
Регистриран: 7 Ное 2012, 12:41

Re: Поголема едукација за беснилото

Темаод Nade » 1 Ное 2013, 21:52

Чек Расел Напиши:Се сложувам и тоа како. јас прв пат чувам кученце (уште нема ни година) ама до пред некое време незнаев дека вакцините кои ги прима на ветеринар не го штитат од беснило. Дознав тука кога поставив прашања до ветеринари :lol: и сега еве ќе го искористам овој попуст периодов и ќе го вакцинирам.
Незнам дали ќе се сложите со мене,ама кога одам на ветеринар ми делува како да сакаат да си ја завршат нивната должност нас не сметаат за неуки и неупатени па дури не ни ни објаснуваат што му направиле на кучето или мачето сеедно ни каков лек употребиле.Можеби некој ќе рече треба да си прашаш ама ако јас не сум стручен во оваа област некогаш незнам ни на кој начин да прашам нешто па дури и да не ми текне прашање.

Мислам дека потребно е од нивна страна да има и малку објаснување. еве го примерот со моето куче има примено и вакцина и ревакцина се како што треба да има примено до сега и во нитуе еден момент не ми кажале ова се ваквцини кои го штитат против болести а вие треба да го вакцинирате и против беснило (што дури и е законска обвсрка). Незнам можеби некој нема да се сложи со мене ама сепак ова е мое мислење


Болдот. Јас нема да се сложам со тебе(барем не целосно) и ќе образложам зошто. Иако сум студент, ми се укажа шанса да идам подалеку од Македонија. Во Словенија нема премногу објаснување што и како, доаѓате вие во амбуланта, давате анамнеза и понатаму миленикот ви го зема техничарот и го носи таму каде што треба да го носи. Не одат сопствениците со докторот, нема коментари од сопственикот од типот„зошто ова така, зошто ова овака„. Верувајте, поготово во ситуации кога минути решаваат за животот на вашиот миленик, последно нешто што сакате е да му сметате на докторот, а без навреда, денешните сопственици се такви што дури „знаат„ повеќе и од ветеринарот. Кога ќе се заврши со процедурата, докторот го известува сопственикот во кратки, јасни и концизни реченици што е проблемот, што и како е дадено и која терапија треба да продолжи да ја дава сопственикот. Нема потреба од приказни бидејќи не е само до материјалното, едноставно постојат и други пациенти.

Во врска со вакцините, и да не ви кажал ветеринарот, на самата налепница ги пишува вакцините. Пропуст е ветеринарот да не објасни за процедурата. Во случај да не ви каже ваше е да прашате.

Најчест проблем со новопечените сопственици е дека кога ќе дојдат кај ветеринарот очекуваат СЕ да им се објасни сега и веднаш, што не е можно. Прво ветеринарот нема толку време да одвои.Значи, истражувањето се прави ПРЕД да се земе миленикот, а кај ветеринарот одите со КОНКРЕТНИ прашања. Во Европа за такви совети, се наплаќа.
Other`s envy, owner`s pride!
Членски аватор
Nade
Rookie
Rookie
 
Мислења: 72
Регистриран: 21 Oкт 2013, 07:57
Локација: Ljubljana

Re: Поголема едукација за беснилото

Темаод Nade » 1 Ное 2013, 21:55

Инаку мислам дека и ветеринарниот факултет ќе учествува во акцијата, не сум сигурна, така да информации можете да добиете на лице место. Еве и јас сум подготвена да одговорам на било кое конкретно прашање што ве интересира.
Other`s envy, owner`s pride!
Членски аватор
Nade
Rookie
Rookie
 
Мислења: 72
Регистриран: 21 Oкт 2013, 07:57
Локација: Ljubljana

Следно

Врати се во Ваши идеи како да се помогне на животните

Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 0 гости