Упатство за користење на форумот

Правила и упатства за користење и однесување на milenicinja.mk форумот.

Упатство за користење на форумот

Темаод administrator » 20 Феб 2011, 19:29

Корисни совети за постирање на форумот

1. За да поставите линк, користете се со URL тагови
пример:


[urI]тука внесете го УРЛ-то на веб страницата[/urI]

2. Кога имате потреба да цитирате некој текст, користете се со QUOTE тагови
пример:


[quotе]тука внесете го текстот што сакате да го цитирате[/quotе]

3. Кога сакате да постирате слика од интернет, користете се со IMG тагови
пример:


[img]тука%20внесете%20го%20УРЛ-то%20на%20сликата%20што%20сакате%20да%20ја%20постирате[/img]

4. Кога сакате да постирате слики што ги имате на вашиот хард диск, треба да ги хостирате на некој од бесплатните сервиси за таа намена. Форумот не нуди опција за upload на слики. Сервисите кои ви ги препорачуваме се следните:

I. http://www.imageshack.us/ (Предупредување: сервисот не е баш најсигурен, сликите знаат да исчезнат без трага)

II. http://www.tinypic.com/ (Предупредување: сервисот не е баш најсигурен, сликите знаат да исчезнат без трага)

III. http://www.photobucket.com/ (Предупредување: потребно е логирање на „акаунтот“ барем еднаш во три месеци, инаку сликите се бришат, а со тоа исчезнуваат и од сите места каде што биле постирани)

Користењето на бесплатните сервиси за слики е едноставно. Некои од нив бараат претходна регистрација а на други може директно да се upload-уваат слики. Откако ќе ја upload-увате сликата сервисот ви нуди избор на линкови до сликата кои што потоа ги постирате во форумот. Еве пример со screenshot од photobucket, иако процедурата е практично идентична и со другите сервиси.

1. Upload на слика
2. Upload на повеќе слики од еднаш
3. Линкот кој вам ви треба. IMG таг или Forum таг во зависност од сервисот.

Сите сервиси автоматски генерираат и thumbnail-ови и нудат линкови и до нив.

Оптималната резолуција на сликите кои ги постирате на форумот е 700 px во должина, висината не е ограничена. Слики со поглема резолуција од таа се постираат или во форма на thumbnail или со директен линк до сликата. Доколку имате некоја голема слика или датотека која содржи битни информации за дискусијата а немате каде да ја хостирате исконтактирајте со модераторите со цел да се најде модус истите да се хостираат и споделат со другите членови на форумот.

5. За да постирате youtube клипови, користете youtube тагови
пример:


[youtube]тука внесете го кодот во УРЛ-то што следува после "V=" т.е. болдираниот дел во примерот подолу[/youtube]

http://www.youtube.com/watch?v=vrtkieS_6Yc

6. За да внесете google maps, користете googlemap тагови
пример:


[googlemap]тука внесете го кодот во УРЛ-то од примерот подолу[/googlemap]

https://maps.google.com/?ll=41.613714,21.743258&spn=3.428956,7.13562&t=m&z=8
Членски аватор
administrator
Site Admin
Site Admin
 
Мислења: 4
Регистриран: 21 Ное 2010, 20:02
Локација: Македонија

Врати се во Правила и упатства

Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 0 гости