Вдомување

Вдомување

Темаод mona09 » 5 Сеп 2013, 13:31

Колку често помислувате да вдомите милениче?
Луѓето кои располагаат со мал буџет често бараат кученца по поволна цена сакајќи да го земат токму замисленото кученце?


Дали некогаш сте помислиле да спасите нечиј живот и дека тоа можеби ќе направи да се чувствувате подобро и посреќно со вашиот нов миленик?

За жал, милиони кучиња и мачки ширум светот се подложни на евтаназија секоја година. Покрај тоа што свеста за овој проблем кај голем број луѓе е развиена и во последно време побројни се кампањите „Стоп за еутаназија на бездомните животни“, ваквата стварност продолжува. Ограничените простори во засолништата, зголемениот број на бездомни животни и неразвиената желба кај луѓето да вдомуваат „мешанчиња“, како и сопственици кои ги напуштаат своите миленици на улица се главните причини кои доведуваат до овој проблем.

Милениците знаат да бидат вистински „виновници“ за насмевка на вашето лице. Замислете како е со дополнително чувство дека токму вие сте го спасиле неговиот живот и сте му пружиле засолниште. Не само што ви ја даваат целата нивна љубов, докажано е дека тие се психички, емотивно и физички корисни.
mona09
Модератор
Модератор
 
Мислења: 29
Регистриран: 20 Maј 2013, 14:09
Локација: Скопје

Re: Вдомување

Темаод Чек Расел » 5 Сеп 2013, 19:08

Пред некое време вдомив кученце. Се работи за мешанче од Џек Расел (и навистина има доста негови карактеристики :D ). Моментално е среќно весело кученце, кое и на мене ми ги разубавува деновите. Точно е дека човек се чувстува како да спасил живот. Понекогаш помислувам доколку не го вдомев јас или пак некој друг, каде ли ќе беше... на улица, ВО ВАРДАРИШТЕ?! :x
Покрај тоа што јас сум среќен што на ова кученце му пружив живот, како да чувстувам дека е благодарен, послушен и премногу не сака сите дома :D

Луѓе, навистина, вдомувајте милениче... тоа ќе ве направи среќни! :)
Чек Расел
Superior
Superior
 
Мислења: 147
Регистриран: 2 Сеп 2013, 22:58
Локација: Скопје

Re: Вдомување

Темаод marija_trpkova » 7 Сеп 2013, 11:41

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... nt_count=1

ЗА НЕКОЈ ШТО ИМА МОЖНОСТИ ДА СИ ВДОМИ МИЛЕНИЧЕ!!! ... Приказната што ја прочитав ме натажи, сигурно се работи за мило кученце кое веќе е научено од својот сопственик, заслужува некој да го згрижи
marija_trpkova
Newbie
Newbie
 
Мислења: 6
Регистриран: 5 Jун 2013, 16:31

Re: Вдомување

Темаод betoven » 16 Сеп 2013, 12:41

Убаво е кога секој би вдомил милениче ама ете сите различно ги сфаќаат работите. Некој се плаши да вдоми некој воопшто несака и за жал многу кученца остануваат така, па судбината им се решава на улица или во вардариште каде што е најлошата опција. Тие што сакаат да вдомуваат нека ги посетуваат тие страните спас за животните, анима мунди и слично има уште неколку сега неможам точно да се сетам, секојдневно стваат нови кученца и мачиња.
betoven
Rookie
Rookie
 
Мислења: 54
Регистриран: 4 Maј 2013, 19:46

Re: Вдомување

Темаод Чек Расел » 16 Сеп 2013, 13:31

само што прочитав тука нешто. сигурно се работи за чисто кученце чувано дома па со причина го подаруваат има такви случаи кога некој не е во можност да се грижи за него а не би го оставил на улица.
Еве луѓе уште една убава можност да вдомите миленик! :)
http://milenicinja.mk/oglasi/155-se-vdomuva-bube
Чек Расел
Superior
Superior
 
Мислења: 147
Регистриран: 2 Сеп 2013, 22:58
Локација: Скопје


Врати се во Ваши идеи како да се помогне на животните

Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 0 гости