milenicinja.mk » Занимливости » Борецот Мирко Филиповиќ повторно спасил несреќни кучиња

Борецот Мирко Филиповиќ повторно спасил несреќни кучиња

Објавено: 02/апр/2018 во 22:20

Борецот Мирко Филиповиќ повторно спасил несреќни кучиња
Најпознатиот хрватски боксер и борец, Мирко Филиповиќ, е познат љубител на животни што често го истакнува во своите говори и медиуми. Неговите фејсбук и инстаграм профили се преплавени со фотографии и приказни за кучиња, спасување, вдомување... Така било и сега кога по кој знае кој пат ги воодушеви своите фанови. 

Мирко дома има мини - приватен азил составен од десеттина кучиња спасени од улица, а од вчера е побогат за уште два члена. Мирко на својот фејсбук профил објавил видео на кое се гледаат две кученца кои ги пронашол во Привлаци, а потоа ги одвел во својот дом. 

Истакнал како кученцата спиеле во трева преполна со крлежи. Тој им ги отстранил колку што можел и ги одвел кај ветеринар. 

Сношти кај мостот видов две напуштени кученца како спијат на трева. Веројатно се исфрлени од автомобил. Денеска разбрав дека со денови престојувале тука. Беа исплашени, но сепак по некое време дојдоа до мене, ги нахранив и им дадов вода. Кученцата сега се вакцинирани, чипирани и вакцинирани – напишал Мирко на својот фејсбук профил. 

Инаку Мирко е хрватски боксер, кикбоксер, борец во К-1 и борец во ултимер фајт познат како Кро Коп.


Коментари

Најава


Немате корисничко име, регистрирајте се.
прашајте др. ветеринар
изгубено-најдено