Да им се помогне на прегазените животни

Да им се помогне на прегазените животни

Темаод mona09 » 10 Сеп 2013, 19:31

Во Италија МОРА да им се помогне на прегазените животни

Од минатата година (27-ми декември), во Италија сите возачи и минувачи на патиштата ЗАКОНСКИ СЕ ОБВРЗАНИ ДА ИМ ПОМОГНАТ НА ПОВРЕДЕНИТЕ ЖИВОТНИ. Тоа се оние животни кои прегазени лежат на патиштата, а несовесните возачи избегале и ги оставиле во таква состојба. Ова правило било објавено во Службен весник на Италија, според кое се наметнува должноста „спасување живот на куче, маче или било кое друго животно кое било прегазено на патот“

Според ова правило, секој возач доколку прегази животно должен е на истото да му укаже помош и да го однесе до ветеринарна амбуланта. На возачите кои го пренесуваат живтоното, дзволено им е да вклучат „четири трепкачи“, под знак дека се работи за итен случај и што побрзо да го однесат до најблискиот ветеринарен центар.

Ова правило е донесено, првенствено за да се заштитат правата на животните и да им се даде помош кога најмногу им е потребно. Истовремено, да се подигне свеста кај граѓаните да им помагаат и на повредените животни. Многу често, животните не умираат веднаш од прегазувањето, туку тие се повредени и крварат па поради ненавремено реагирање подложни се на бавна и болна смрт.

Оваа мерка ја вбројува Италија во една од земјите кои се грижат за благосостојбата на животните.


Извор на информации: JournalPets
mona09
Модератор
Модератор
 
Мислења: 29
Регистриран: 20 Maј 2013, 14:09
Локација: Скопје

Re: Да им се помогне на прегазените животни

Темаод blackcat » 11 Сеп 2013, 17:42

Одлично е ова... но којзнае кога би се направило нешто кај нас за да профункционира нешто слично. За жал :cry:
blackcat
Beginner
Beginner
 
Мислења: 27
Регистриран: 28 Maј 2013, 10:47

Re: Да им се помогне на прегазените животни

Темаод Mr.Street » 19 Сеп 2013, 14:46

Навистина многу хуман закон. Ваков закон фали и кај нас.
Mr.Street
Rookie
Rookie
 
Мислења: 53
Регистриран: 12 Јан 2013, 16:26
Локација: Skopje


Врати се во Ваши идеи како да се помогне на животните

 


  • Слични теми
    Одговори
    Видено
    Последно мислење

Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 0 гости