Дресер за кучиња

Дресер за кучиња

Темаод velestrumf » 6 Maр 2014, 11:33

Би ве замолил, доколку имате да споделите информации за некои покажани и докажани тренери и дресери на кучиња.
Доколку прави некаква разлика, се работи за дресирање на Златен Ретривер.
velestrumf
Beginner
Beginner
 
Мислења: 36
Регистриран: 31 Јан 2013, 12:48
Локација: Skopje

Re: Дресер за кучиња

Темаод AneiFarra » 11 Maр 2014, 09:02

Nasata skola za dresura na kucinja raboti povekje od 10 god i mozeme da se pofalime so mnooogu zadovolni musterii i "vospitani" kucenca. Slobodno rasprasajte se... Inaku zlatnite retriveri ni se edni od najcestite ucenici, bidejki se najbrojni kako rasa, taka da odlicno si gi poznavame i si imame odreden pristap i nacin na rabota so niv. Nasata rabota isklucuva nasilni metodi na kaznuvanje i rabota, a se bazira na pozitivna stimulacija i nagraduvanje kako i kazni soodvetni na kuceskiot rod- koi ne se nasilni i bolni a kuceto odlicno gi razbira. Sekogas pocnuvame so nabljuduvanje na kuceto i razgovor so sopstvenikot kako bi gi otkrile problemite, losite naviki i pricinite za istite, a potoa soodvetno, vnimavajki i na samiot karakter na individuata i ona sto go bara sopstvenikot, taka i da reagirame. Celata obuka trae eden mesec- po potreba i povekje a sopstvenikot e celosno vklucen vo celiot proces- vsusnost i toj pominuva niz obuka za da znae sto ponatamu so kuceto koga ke si go zeme doma. Ne go pocituvame principot da go ostavite kuceto i da ne go vidite cel mesec. Ne mozeme na kraj da vi dademe "upatstvo za upotreba i dalecinski upravuvac za kuceto da ve slusa". Toj princip koj za zal seuste go koristat mnogu dreseri, se pokazal kako dosta neuspesen. Vo toj slucaj moze da ima samo negativni posledici po vasata ponatamosna povrzanost i rabota. Za povekje informacii i dokolku imate potreba od sovet i sl. Ve molam pobarajte me na 076/564-443 i slobodno mozete da ne posetite i da vidite kade sme i kako rabotime. Pozz
AneiFarra
Rookie
Rookie
 
Мислења: 65
Регистриран: 25 Феб 2011, 15:50

Re: Дресер за кучиња

Темаод unija » 21 Oкт 2017, 22:24

Здраво дечки, имам ново младо кученце од расата Хаски. Сакам да започнам со дресирање па ме интересира дали да го дадам кучето кај професионалец за дресирање со големо искуство или сама да го научам на послушност?
unija
Beginner
Beginner
 
Мислења: 34
Регистриран: 31 Maр 2015, 23:18
Локација: Skopje

Re: Дресер за кучиња

Темаод cane » 25 Oкт 2017, 09:22

Јас не би го носела кај дресер. Кучето не треба да биде послушна машина туку треба да ги знае основните работи на послушност. Моето куче на пример знае да прави само две работи и тоа седи и да ја подаде шепата на здраво.
cane
Beginner
Beginner
 
Мислења: 44
Регистриран: 22 Oкт 2015, 01:02
Локација: Берово

Re: Дресер за кучиња

Темаод veki » 17 Ное 2017, 15:33

Дресерот знае најдобро и никој не може да го замени.
veki
Beginner
Beginner
 
Мислења: 26
Регистриран: 22 Oкт 2015, 01:05
Локација: Скопје

Re: Дресер за кучиња

Темаод aleksandra** » 30 Јан 2018, 02:05

И јас мислам дека нема потреба од дресер туку од мали нозе треба да поченет со дрсирање нагласувајќи што е тоа што му е дозволено. Весникот по газе е добар начин на дресура. Како што старее биднува се попаметно и ќе ве слуша. ;)
aleksandra**
Beginner
Beginner
 
Мислења: 40
Регистриран: 17 Jун 2015, 20:27
Локација: Bitola

Re: Дресер за кучиња

Темаод miki » 31 Јан 2018, 23:36

Ние во домот сме имале многу кучиња и ниту едно не сме го дале кај дресер а сепак се супер послушни.
miki
Beginner
Beginner
 
Мислења: 43
Регистриран: 1 Aпр 2015, 15:18
Локација: Skopje

Re: Дресер за кучиња

Темаод anja » 9 Феб 2018, 14:20

Многу е подобро да го дадеш на дресер бидејќи тој најдобро знае што да прави. А и кучето се учИ додека е мало. Значи ќотекот не е за учење
anja
Beginner
Beginner
 
Мислења: 39
Регистриран: 1 Aпр 2015, 15:46
Локација: Skopje

Re: Дресер за кучиња

Темаод MarijanaCvet » 12 Феб 2018, 20:47

Никогаш не би го дала кучето кај дресер бидејќи тоа што може да го научи тој можеме и ние дома. Можеби за подолго време но ќе се научи.
MarijanaCvet
Newbie
Newbie
 
Мислења: 12
Регистриран: 17 Maј 2016, 22:17
Локација: Skopje

Re: Дресер за кучиња

Темаод princ » 2 Aпр 2018, 12:04

Не треба да го одбегнувате дресерот поради стереотипите дека тој тепа. Јас лично познавам дресер и знам дека дресирањето се врши со посветеност и љубов а тепање нема воопшто. Така што најдобро е да го дадете кај дресер.
princ
Newbie
Newbie
 
Мислења: 21
Регистриран: 1 Aпр 2015, 14:50
Локација: Skopje

Следно

Врати се во Дресирање

Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 0 гости