јадење, клодање, гризење дрва?

јадење, клодање, гризење дрва?

Темаод Чек Расел » 28 Oкт 2014, 17:54

покрај моето кое има навика да глода дрва, често гледам како кучиња го глодаат дрва гранки и истите ги кршат и јадат. кој е тој инстинкт или потреба да го прават тоа?
Чек Расел
Superior
Superior
 
Мислења: 147
Регистриран: 2 Сеп 2013, 22:58
Локација: Скопје

Re: јадење, клодање, гризење дрва?

Темаод MarijanaCvet » 9 Jун 2016, 23:28

Здраво, јас приметив дека и моето куче постојано ги крши гранките по двор и ги јаде и грицка. Бидејќи има 4 месеци мислам дека исото го прави поради промената на забите. Моето мислење е такво, не знам колку е точно.
MarijanaCvet
Newbie
Newbie
 
Мислења: 12
Регистриран: 17 Maј 2016, 22:17
Локација: Skopje

Re: јадење, клодање, гризење дрва?

Темаод frosina » 11 Jун 2016, 00:26

Нормално е кучето да ги прави тие работи, едноставно доколку е мало ги чеша жлебините и непцата. Возрасните кучиња тоа го прават поради острење на своите заби. Тоа е нормална активност за нив и нема простор за паника. Оставете да ги води животинскиот нагон. :)
frosina
Beginner
Beginner
 
Мислења: 42
Регистриран: 21 Aвг 2015, 19:46
Локација: Skopje

Re: јадење, клодање, гризење дрва?

Темаод cane » 26 Jул 2016, 09:57

Тоа е тој животински инстинкт, нема простор за паника. Едноставно речиси сите животни го прават тоа независно дали ги чешаат жлебините или ги острат своите заби.
Поздрав
cane
Beginner
Beginner
 
Мислења: 44
Регистриран: 22 Oкт 2015, 01:02
Локација: Берово

Re: јадење, клодање, гризење дрва?

Темаод anja » 31 Јан 2018, 01:50

Имам мало кученце, мешанче од шарпланинец и некое друго куче и ме интересира дали е нормално да јаде трева. Постојано има храна покрај себе и постојано бара да јаде. Трева јаде постојано.
Одговор?
anja
Beginner
Beginner
 
Мислења: 39
Регистриран: 1 Aпр 2015, 15:46
Локација: Skopje

Re: јадење, клодање, гризење дрва?

Темаод miki » 5 Феб 2018, 19:31

Хехе да. :) и мојата мила кога ќе ја изведам а има проблем со стомачето јаде трева. Мислам дека нема потреба да се грижиш.
miki
Beginner
Beginner
 
Мислења: 43
Регистриран: 1 Aпр 2015, 15:18
Локација: Skopje

Re: јадење, клодање, гризење дрва?

Темаод aleksandra** » 8 Феб 2018, 19:59

Кога ќе порасне ќе престане. Моето куче некогаш полвина час не се откажваше од таа активност и не престануваше. Те е сосема нормално за нив. Немој да се изненадиш доколку пвраќа во текот на денот, и тоа е нормално.
aleksandra**
Beginner
Beginner
 
Мислења: 40
Регистриран: 17 Jун 2015, 20:27
Локација: Bitola

Re: јадење, клодање, гризење дрва?

Темаод unija » 10 Феб 2018, 14:30

Кучињата јадат трева бидејќи имаат пробем со стомакот. Веројатно има јадено нешто кое му смета и сака да се изиритира стомакот со тревата со цел да поврати. Не се грижи, тоа е нормално. Моето куче пасе трева и често мислам дека има кризен идентитет :D :d ;d
unija
Beginner
Beginner
 
Мислења: 34
Регистриран: 31 Maр 2015, 23:18
Локација: Skopje

Re: јадење, клодање, гризење дрва?

Темаод veki » 16 Jун 2018, 19:09

И моите две пасат трева, тоа е нормално. Но не сум забележала дека пoвраќаат после тоа. Веројатно само им се допаѓа. Не знам
veki
Beginner
Beginner
 
Мислења: 26
Регистриран: 22 Oкт 2015, 01:05
Локација: Скопје

Re: јадење, клодање, гризење дрва?

Темаод princ » 20 Oкт 2018, 11:29

Здраво, имам проблем соо моето куче. Го чувам во двор веќе три години и до сега не сум имала проблем. Веќе одреден период не можам да ставам килим пред влезната врата од него. Кога и да ставам, кучето го земе и го шета по двор за да се игра. Како да го одвикнам од оваа навика. Фала
princ
Newbie
Newbie
 
Мислења: 21
Регистриран: 1 Aпр 2015, 14:50
Локација: Skopje

Следно

Врати се во Исхрана

 


  • Слични теми
    Одговори
    Видено
    Последно мислење

Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 0 гости