Мит или вистина?

Секција 1: Пинчови и Шнауцери, #143

Мит или вистина?

Темаод igor-nedelkovski » 13 Сеп 2013, 11:23

Размислувам да земам доберман. Заинтересиран сум уште од пред некое време ама се некако нешто ме предомислува.
Ги замолувам тие што се повеќе запознаени со карактеристиките на оваа раса да ми помогнат ;)
Најмногу што ме чуди е една информација која кружи и често знам негде да ја слушнам...а тоа е дека кај доберманите има некоја коска (што речиси кај скоро сите ова се случува) која може да порасне и да го притисне малиот мозок и од тоа кучето да "полуди". :?: :?: :?: Многу ми е потребна помош дали е ова точно

Фала ви однапред :D
igor-nedelkovski
Newbie
Newbie
 
Мислења: 12
Регистриран: 23 Maј 2013, 18:23

Re: Мит или вистина?

Темаод macamala » 14 Сеп 2013, 19:04

Игор, јас немам куче ама мислам дека би можела барем малце да ти помогнам затоа што мои роднини чуваат веќе втор доберман. Тие немале слично искуство со нешто такво. Иако знам дека многу луѓе го зборат тоа па дури можеш и негде да прочиташ., ама чичко ми не верува на тие информации тој дури и се смее за него овие „глупости“ :)
Заљубен е во доберман! :D
macamala
Beginner
Beginner
 
Мислења: 27
Регистриран: 31 Maр 2013, 12:59

Re: Мит или вистина?

Темаод Sandra Tupaac » 15 Сеп 2013, 22:26

Igor, iskreno da ti kazam, ja sum porasnata so dobermana od 4 godini... Kuceto bese srce, NO bese premnogu strogo drzena kako mala i premnogu "agresivno" dresirana. Se rabotese so nea konstantno. Ako imas poznavanje od kucinja, dresiranje i treniranje, zemi, ako ne, doberman e premnogu golem zalak za, uslovno da kazam, "amater" , odnosno, covek koj ne znae so kucinja. Ne sakam da te navredam ili slicno, samo te soocuvam so realnata slika za doberman. Bara cvrsta raka, avtoritet i poznavanje na kuceska psihologija. Kako sto kazav, ne e za lugje koi nemaat iskustvo so kucinja.
Членски аватор
Sandra Tupaac
Newbie
Newbie
 
Мислења: 5
Регистриран: 27 Ное 2012, 14:04
Локација: Skopje

Re: Мит или вистина?

Темаод igor-nedelkovski » 15 Сеп 2013, 23:35

фала на мислењето во никој случај не си ме навредила :) пред тоа до пред неколку години имам чувано лабрадор (црн). па незнам што така почнав периодов да размислувам за доберман... некако почнав да се интересирам за аа раса да читам.и да имам прочитано дека е куче за луѓе со поголемо искуство. а ова со коскава имаш ли познавања колку е точно?
igor-nedelkovski
Newbie
Newbie
 
Мислења: 12
Регистриран: 23 Maј 2013, 18:23

Re: Мит или вистина?

Темаод Sandra Tupaac » 19 Сеп 2013, 16:13

Iskreno, kako bioloski proces e mozen, NO nemam slusnato, nitu videno da se sluci kaj kuce na moi poznanici ili prijateli... Od kuckata moja izvadivme tri legla, 2 po 9 i edno vo koe samo 1 kutre prezivea. Gi sledevme site, kolku sto me drzi memorija, niedno nemase problem, osven agresija stvorena od mali radi nepravilno odgleduvanje, od tipot, ne bea postaveni kako avtoritet, dopustanje na kuceto da prai sto saka, koga saka, kako saka. Imase edna familija koja spiese na pod, zasto kuceto bilo nauceno da spie na spalna i na trosed. Megjutoa, pak kje kazam, toa e od nepravilno odgleduvanje, a ne od koska.
Членски аватор
Sandra Tupaac
Newbie
Newbie
 
Мислења: 5
Регистриран: 27 Ное 2012, 14:04
Локација: Skopje

Re: Мит или вистина?

Темаод nikoladujcinovski » 21 Сеп 2013, 20:59

Игор ако си подготвен и слободен целосно да му се посветиш додека го дресираш, и не само на почетокот туку општо и понатаму да имаш време за него за долги прошетки ти го препорачувам доберманот. Дури и ако си слободен да читаш постојано и да се едуцираш за карактеристиките на оваа раса. се сложувам со Сандра!
Ако сметаш дека си во можност да ги овозможиш овие работи и да внимаваш на твоето куче и неговите потреби...така ќе си имаш супер мирен доберман ;)
nikoladujcinovski
Rookie
Rookie
 
Мислења: 70
Регистриран: 27 Maј 2013, 22:44

Re: Мит или вистина?

Темаод koskata3 » 22 Сеп 2020, 19:39

sekoe milenice e isto kako ke go socijaliziras takvo i ke bide.licno jas cel zivot sum so dobermani sum procital za pritisok od koska vo glavata ama nikogas ne sum se soocil so takov problem. dobermanot e hiperativno kuce i e nonstop vo dvizenje kako pojava po izgled e strasno ali po priroda e golem drugar veren poslusen . potezite mu se mnogu brzi isto taka i pozdravite mu se mnogu brzi taka sto mozi da ve povredi od radost pri pozdrav ali nikogas da ve napadni ako e socijalizirano kako sto treba
koskata3
Нов корисник
Нов корисник
 
Мислења: 1
Регистриран: 22 Сеп 2020, 19:06
Локација: prilep

Re: Мит или вистина?

Темаод cane » 28 Ное 2020, 10:23

Da definitivno. Nema opasno ili agresivno kuce ako e pravilno socijalizirano.
Kucinjata go ucat svoeto odnesuvanje od okolinata vo koja ziveat, taka sto od ludjeto zavisi i karakterot na kuceto.
cane
Beginner
Beginner
 
Мислења: 44
Регистриран: 22 Oкт 2015, 01:02
Локација: Берово


Врати се во Доберман

Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 0 гости