prasanje

Доколку имате проблем, прашајте, и добијте совет од овластени Ветеринари.

prasanje

Темаод Ivan Angeleski » 7 Дек 2014, 17:56

Dali remencinjata za protiv bolvi funkcjoniraat???I dali kapsulite sto se za da nemirisaat za kucinja funkcjoniraat???
Членски аватор
Ivan Angeleski
Нов корисник
Нов корисник
 
Мислења: 1
Регистриран: 7 Дек 2014, 17:51
Локација: Prilep

Re: prasanje

Темаод Mr.Street » 7 Дек 2014, 20:52

Здраво Иван. Не сите ремчиња делуваат. А за капсули што ја намалуваат миризбата на кучињата..... тешка работа
Mr.Street
Rookie
Rookie
 
Мислења: 53
Регистриран: 12 Јан 2013, 16:26
Локација: Skopje

prasanje

Темаод dardame » 4 Феб 2015, 15:26

Zdravo sakam da prasam imam labradorka crna godina i cetiri meseci, posledno vreme primetiv deka po nekogas znae da kasni od izmetot, i sakam da znam zosto pona da go pravi toa i kako da go iskorenam toa.
Blagodaram !!!
dardame
Newbie
Newbie
 
Мислења: 14
Регистриран: 15 Oкт 2014, 07:11
Локација: Prilep

Re: prasanje

Темаод pluto » 4 Феб 2015, 23:43

Тоа може да е знак дека има потреба од витамини и минерали.
pluto
Junior
Junior
 
Мислења: 99
Регистриран: 27 Maј 2013, 22:31

Re: prasanje

Темаод dardame » 14 Феб 2015, 21:03

И давам се стои е потребно, но ветеринар ми рече дека можи да и биде вродено, и за да ја научам да не го прави тоа е да ја карам и одма да чистам по неа и ке заборави на тоа.
Поздрав благодарам за помошта.
dardame
Newbie
Newbie
 
Мислења: 14
Регистриран: 15 Oкт 2014, 07:11
Локација: Prilep

Re: prasanje

Темаод Elena » 16 Феб 2015, 22:47

Јас знам дека бананата помага во овој проблем, но не сум сигурна сепак советувај се со стручно лице.
Elena
Newbie
Newbie
 
Мислења: 18
Регистриран: 26 Дек 2014, 02:04
Локација: Prilep

Re: prasanje

Темаод Ssss » 22 Aпр 2015, 13:28

Bi sakala da ve prasam za moeto mace zenka koja ima skoro 2god. sakame da ja sterilizirame vo Skopje a ziveeme vo Tetovo, dali bi imalo nekakvi komplikacii zaradi patot posle operacijata , sto treba da pravime pred i posle operacijata i kakvo ke bide maceto i nejzinoto odnesuvanje posle operacijata ?
I dokolku ne ja sterilizirame a ne ja pustame da se pari bidejki ziveeme vo stan i nema macor vo blizina , dali ke se odrazi nesto vrz nejzinoto zdravje ?
Odnapred Blagodaram
Ssss
Нов корисник
Нов корисник
 
Мислења: 1
Регистриран: 22 Aпр 2015, 13:17
Локација: tetovo

Re: prasanje

Темаод unija » 6 Maј 2015, 00:46

Bi bilo ubavo dokolku i izvrsite sterilizacija na mackata. Kje vi olesni i na vas a i na nea. Nema da imate nikakov problem so prenesuvanjeto do doma posle operacija. Isto taka mackata nema da ima osobeni promeni vo odnesuvanjeto, ama veruvaj deka taa kje vi bide blagodarna za toa.
unija
Beginner
Beginner
 
Мислења: 34
Регистриран: 31 Maр 2015, 23:18
Локација: Skopje

Re: prasanje

Темаод Елена22 » 2 Јан 2018, 01:38

Здреаво, имам малтезер женка стара 3,5 год. По 1,5 год почна да има напади кои што личат на епилепсија и бидеќи беа на 2-3 месеци од еден до друг напад не дадоа терапија. Последниве 2 месеци нападите зачестија и по покажани клипчиња воочија дека не е епилепсија, но се уште не знаеме што е. Направени се повеќе испитувања но уште не можат да откријат. Ќе ве молам за помош бидејќи кучето има мака а не можам да му помогнам никако.

Нападот нема определено време во денот кога се случува и не е поврзано со оброк. Се случувало и да се разбуди од спиење и да има напад и се случувало и преку денот. Нападот трае 5-10 мин. Почнува со тоа што не може да стои, не може да седи, и мора кучето да се потпре до нешто за да не падне (дури и кога е во седечка позиција), нема рамнотежа и се ниша лево десно. Најсигурна е кога лежи но се клати цела. Според моите процени свесна е пробува да прати со поглед. Се нема случено да изгуви свест. Постојано се оближува многу брзо пред да поврати и од кога ќе поврати и треба околу 1-2 мин да се врати во нормала. Повраќаницата е храна и лигава супстанца со бела пена, но кога нападот бил да се разбуди од спиење повраќаницата било пена и лигава супстанца. Од кога ќе се врати во нормала има брзо срцебиење како да трчала и јазикот и е изваден. Кога нападите ќе завршеле била весела како ништо да не се случило, но последниве два месеца како да бара помош и сака да седи допрена до некој од домашните.

Стандардната крвна слика беше во ред. Дополнителната крвна слика за црниот дроб исто беше во ред. Открија дека има шум на срце но ни кажаа дека не е поврзано со тие напади. Направија испитувања за HW Ag, E.canis Ab, Lyme Ab, Anapl. Ab, Lesshmania и истите беа негативни. Ни посочија да ја однесеме уште еднаш убаво и детално да го видат стомакот преку Ехо. Во прилог ќе ви пратам линкови да ги проследите нападите и да ми посочите што би можело да биде, бидејќи стварно не знам каде да се обратам веќе... :(

https://drive.google.com/file/d/1_ZpItB ... y_Fh5/view

https://drive.google.com/file/d/1Qno1UY ... 4zXcN/view

https://drive.google.com/file/d/11W9PUC ... yV26B/view

И воедно се извинувам за долгиот пост...
Елена22
Нов корисник
Нов корисник
 
Мислења: 1
Регистриран: 2 Јан 2018, 00:57
Локација: Скопје


Врати се во Прашања до ветеринари

 


  • Слични теми
    Одговори
    Видено
    Последно мислење

Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 0 гости