Сибирски хаски и нивно лаење

Секција 1: Нордиски кучиња влечачи на санки, #270

Сибирски хаски и нивно лаење

Темаод miki » 6 Дек 2015, 12:21

Моја пријателка има Хаски стар една и пол година и тој воопшто не лае. Сега не интересира дали тие всушност лаат или некој од вас има поинакво искуств?
miki
Beginner
Beginner
 
Мислења: 43
Регистриран: 1 Aпр 2015, 15:18
Локација: Skopje

Re: Сибирски хаски и нивно лаење

Темаод frosina » 7 Дек 2015, 00:26

Јас имам Маламут и тој не лае, завива...
frosina
Beginner
Beginner
 
Мислења: 42
Регистриран: 21 Aвг 2015, 19:46
Локација: Skopje

Re: Сибирски хаски и нивно лаење

Темаод cane » 9 Дек 2015, 00:54

Се разбира дека лаат, можда ова се само воздржува. И моето куче баш не лае, понекогаш завива кога му дадам нешто што сака да јаде. Некако е чудно бидејќи еден мој пријател имаше хаски кои беше многу мирен во друштво. Еднаш кога го остави сам во стан толку лаеше што соседите повикаа полиција за да видат што се случува. Беше принуден да го носи на село.
cane
Beginner
Beginner
 
Мислења: 44
Регистриран: 22 Oкт 2015, 01:02
Локација: Берово

Re: Сибирски хаски и нивно лаење

Темаод veki » 10 Дек 2015, 01:40

Ма нее, не е точно дека хаските и маламутите не лајат. Всушност не сум сигурен за хаски, но маламут кои се побави и попаметни од хаски не лаат туку завиваат како волци.
veki
Beginner
Beginner
 
Мислења: 26
Регистриран: 22 Oкт 2015, 01:05
Локација: Скопје

Re: Сибирски хаски и нивно лаење

Темаод cane » 10 Дек 2015, 01:41

Не се слжувам!! А и дека маламутите се поубави од хаските, исто не се сложувам.
cane
Beginner
Beginner
 
Мислења: 44
Регистриран: 22 Oкт 2015, 01:02
Локација: Берово

Re: Сибирски хаски и нивно лаење

Темаод aleksandra** » 10 Дек 2015, 01:43

На место да си среќна што имаш куче кое не лае, ти прашуваш зошто молчи. :D хехе шега на страна, сепак мислам дека оние кучиња кои малку или воопшто не лајат се многу позгодни за дружење. Хаски е баш смирен пес и не бара ништо. Кучињата обично лајат кога се бунат за нешто, најавуваат непознат човек, кога се плашат од нешто и слично.
aleksandra**
Beginner
Beginner
 
Мислења: 40
Регистриран: 17 Jун 2015, 20:27
Локација: Bitola

Re: Сибирски хаски и нивно лаење

Темаод Beatrice » 10 Дек 2015, 18:26

Секое куче има различен карактер. Нема врска расата со лаењето, секогаш има исклучоци. Јас имам куче чија што раса би требало да е гласна, но моето само кога има потреба да ме извести за нешто „битно“ (на пр. и' се мочка/кака, некој непознат доаѓа или и' се шета..). Тука и дресурата има влијание. Кога беше мала ја издресирав само 2-3 пати да залае, повеќе не. И така е и ден денес.
Членски аватор
Beatrice
Newbie
Newbie
 
Мислења: 4
Регистриран: 20 Aпр 2015, 17:11
Локација: In the Airedale Terrier world


Врати се во Сибирско хаски

 


  • Слични теми
    Одговори
    Видено
    Последно мислење

Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 0 гости