Страв / Агресивност кон други кучиња.

Страв / Агресивност кон други кучиња.

Темаод X3m » 16 Maр 2017, 22:14

Вдомив куче самојед женка не постара од 1 година (8-10 месеци макс.) пред 2 месеци.
Додека била на улица тие што ги хранат уличните кучиња ми кажаа дека била напаѓана и бркана од другите улични кучиња и не е било дозволувано ни да ја нахранат, и ја земале храната, па морало да ја хранат одделно.
Кога ја шетам ако види друго куче на поголемо растојание или затворено во двор почнува да цивка и забрзано да оди (влече) за што побргу да се одалечиме од другото куче. Ако кучето е блиску до неа на разминување почнува да лае, понекогаш и скока со предните нозе накај другото куче, а кога ќе одминеме се врти 2-3 пати кон него позади.
До сега ја имам шетано со 2 кучиња, 2те се лабрадори едното е 3 другото 5 години. На тој 3 години бидејќи почесто сум со него не лае дури и пуштени во двор се душкаат, му лае само ако проба да и се качи. Со 5 годишниот на шетање беше мирна, после го видов како го шета татко му на другарот и си помислив веќе заедно имаат шетано нема да лае но таа пак се нафарли накај него, ги држевме 15-20 секунди на оптегнат ланец, лабрадорот само ја душкаше а мојата лаеше и се пушташе како да сака да го угриза. Пред некој ден другарка дојде со пикинезер кај мене во двор, мојата му лаење 15-20 секунди и после не го ни регистрираше, ги пиштивме да се душкаат и истото се случи и како со лабрадорот... штом се зближија она почна да му лае и скока накај него.
Сега на шетање кога видам куче гледам колку можам да го одбегнувам друг начин незнам како да се справам со проблемот. Прашував неколку луѓе што се занимаваат со дресура ама ми бараат многу пари 300,350 евра кај попознати, и 150 кај некој што имаат пансион, ама сите ми кажуваат дека тоа е цена за стандардна дресува (седи,лежи,место...). Она тие команди ги знае ама само кога е во двор или надвор кога нема куче блиску до неа. Кога има куче неможам да и го насочам вниманието кон мене за да престане да лае.

Ако некој имал вакво искуство или знае како да го решам проблемот нека пише.
X3m
Нов корисник
Нов корисник
 
Мислења: 1
Регистриран: 16 Maр 2017, 21:48
Локација: Skopje

Врати се во Нега и грижа на млади единки

 


  • Слични теми
    Одговори
    Видено
    Последно мислење

Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 0 гости