Закон за поводник

Закон за поводник

Темаод miki » 6 Maр 2017, 16:42

Што мислите за законот за поводник и заштитна маска? Сопствениците да почнат да го почитуваат законот при секоја прошетка. Јас искрено се сложувам и ми е мило ако се спроведува на дело, само доколку важи за сите и не се прави исклучоци од општина до општина.
miki
Beginner
Beginner
 
Мислења: 43
Регистриран: 1 Aпр 2015, 15:18
Локација: Skopje

Re: Закон за поводник

Темаод aleksandra** » 7 Maр 2017, 14:24

...Јас делумно го прифаќам. Овој закон е за поголемите кучиња или средни, а за малите не треба воопшто да важи. Исто така сум за воведување на Полиција за животни која ќе има контрола на сите животни во МК.
aleksandra**
Beginner
Beginner
 
Мислења: 40
Регистриран: 17 Jун 2015, 20:27
Локација: Bitola

Re: Закон за поводник

Темаод veki » 13 Maр 2017, 02:03

Јас сум за носење поводник на сите кучиња, а маска само на големите и агресивни. Маска на чивава е навистина глупо, додека за сите други вез баз на големината и расата – задолжително.
veki
Beginner
Beginner
 
Мислења: 26
Регистриран: 22 Oкт 2015, 01:05
Локација: Скопје

Re: Закон за поводник

Темаод cane » 10 Aпр 2017, 17:13

Кучињата ги чуваме дома и по цел ден не се физички активни. Кога ќе ги пуштит трчаат како луди. Тогаш можат да исплашат некој. Поради тоа мислам дека сопствениците се целосно одговорни од нив и целосно се согласувам со законот.
cane
Beginner
Beginner
 
Мислења: 41
Регистриран: 22 Oкт 2015, 01:02
Локација: Берово

Re: Закон за поводник

Темаод princ » 20 Aпр 2017, 00:03

Не се согласувам со тебе ... дека малите раси не треба да носат бидејќи малите раси се најголемиот провокатор и тие најчесто први напаѓаат. Сум имал ситации која мало куче ќе се брецне по мојата доберманка со цел да ја испровоцира а тука има две опции. Доколку има маска ќе биде касната од малото или ако нема таа ќе го гризне а тоа ќе биде фатално за било кое мало кутре. За да не се случуваат вакви ситуации, тужби и нервози, наједноставно е законот да важи за сите
princ
Newbie
Newbie
 
Мислења: 21
Регистриран: 1 Aпр 2015, 14:50
Локација: Skopje

Re: Закон за поводник

Темаод frosina » 20 Aпр 2017, 16:25

Треба да важи за сите без разлика на расата и големината. Го подржувам, па ќе видиме колку ќе се применува
frosina
Beginner
Beginner
 
Мислења: 42
Регистриран: 21 Aвг 2015, 19:46
Локација: Skopje

Re: Закон за поводник

Темаод anja » 21 Oкт 2017, 22:22

Го подржувам законот но не треба веднаш да се почнува со казни бидејќи не можеш куче кое го шеташ 6 години од еднаш да му ставиш маска. За мене ќе биде лесно, но што ќе каже моето куче?
anja
Beginner
Beginner
 
Мислења: 36
Регистриран: 1 Aпр 2015, 15:46
Локација: Skopje

Re: Закон за поводник

Темаод unija » 30 Oкт 2017, 11:05

Поради тоа постојат паркови за кучиња. за среќа во Скопје има 2 еден во Капиштец друг во градски парк. Кучињата среќни, оние кои се плашат уште повеќе. Не знам како е во другите градови...
unija
Beginner
Beginner
 
Мислења: 34
Регистриран: 31 Maр 2015, 23:18
Локација: Skopje

Re: Закон за поводник

Темаод aleksandra** » 30 Јан 2018, 02:07

Го подржувам законот ќе видиме како ќе бидне. За маска и така и така, ама поводник мора да се има . маска и поводник не мора во парк ама на фреквентни места според мене е неопходно.
aleksandra**
Beginner
Beginner
 
Мислења: 40
Регистриран: 17 Jун 2015, 20:27
Локација: Bitola

Re: Закон за поводник

Темаод dardame » 12 Феб 2018, 16:50

Да за поводник и јас сум, ама за маска не. На пример јас имам лабрадор зенка, и е многу мирна плус маска не трпи. Секогаш е на поводник кога ја шетам. И не сите ФЦИ групи треба да подлежат на носење маски.
dardame
Newbie
Newbie
 
Мислења: 14
Регистриран: 15 Oкт 2014, 07:11
Локација: Prilep

Следно

Врати се во Нега и грижа на возрасни единки

Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин