Закон за поводник

Re: Закон за поводник

Темаод cane » 29 Ное 2018, 00:52

Reano da, zakonot e dobar. Jas sum golem ljubitel na zivotnite i smetam deka treba da se istrcaat ama samo na mesta koi se samo za kucinja, potocno vo parkovite. Povodnik treba sekoe da ima zosto ne koj saka nepozato kce da mu skoka po noze i da go lize. A za maskata isto taka sum za bidejkji kolki i kuceto da e mirno, ne moze da se znae sto kje napravi covekot koj e pred nego. :?
cane
Beginner
Beginner
 
Мислења: 44
Регистриран: 22 Oкт 2015, 01:02
Локација: Берово

Re: Закон за поводник

Темаод veki » 29 Ное 2018, 00:55

Да Цане, во право си. Но замисли ја другата ситуација. Ти се шеташ на кеј со своето куче, од голема раса кое носи маска на муцето. Од друга страна оди куче скитник и го напаѓа твоето. Што ќе направиш?
1. Ти сам не можеш да се справиш со две големи кучиња
2. Твоето куче не може да се одбрани бидејќи е врзано.
резултат
СЕРИОЗНИ ПОСЛЕДИЦИ КАЈ ТВОЕТО КУЧЕ!
Значи поводникот е доволен
veki
Beginner
Beginner
 
Мислења: 26
Регистриран: 22 Oкт 2015, 01:05
Локација: Скопје

Re: Закон за поводник

Темаод anja » 30 Aпр 2019, 00:43

Мое мислење е дека поводникот трба да биде задолжителен, а сопственикот треба да биде одговорен за било какви постапки кои ги прави кучето. Едноставно сопственикот треба да биде тој кој ќе го спречи миленикот да не напаѓа и прави штети на други. Што мислите?
anja
Beginner
Beginner
 
Мислења: 39
Регистриран: 1 Aпр 2015, 15:46
Локација: Skopje

Предходно

Врати се во Нега и грижа на возрасни единки

Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 0 гости