milenicinja.mk » Новости » Секој би требало да има мачка, еве и зошто

Секој би требало да има мачка, еве и зошто

Објавено: 22/May/2020 во 15:51

Секој би требало да има мачка, еве и зошто
Мачките за многумина се омилените домашни миленици, но нивните сопственици знаат дека и покрај погрешното верување дека тие се ладни и не покажуваат доволно љубов, животот со нив може да донесе многу користи. 

Покрај тоа што се забавни и разиграни, мачките можат да ни го направат животот убав. Ова се некои од причините поради кои би требало на некоја мачка да и понудите кров над главата. 

Помагаат со алергијата 

Децата кои растат со мачка се во помала опасност од добивање алергија, пишуваат од Goodhousekeeping. Според Националниот институт за здравје, животот со мачка од најрана доба може да спречи појава на вообичаените алергии. 

Го чистат домот од бубалки 

Мачките по природа се грабливки. Тие се припитомени, но и понатаму го имаат оној ловечки инстинкт и ќе го чистат вашиот дом од бубалки и разновидни бубачки и глувци. 

Ве прават попаметни. 

Истражувањето кое е проведено на Универзитетот Керол во Висконсин долажало дека сопствениците на мачки постигнуваат подобри резултати на тестовите за интелигенција од сопствениците на кучиња. 

Им помагаат на децата да научат друштвени игри 

Според порталот Care, поседувањето на мачка може децата да ги научи на социјални вештини и да им помогне полесно да се носат со трауматични ситуации. 

Тие се идеални домашни миленици за во апартмани 

Кога се подготвувате за пат и изнајмувате апартман, веројатно ве интересира дали можете во апартманот да го доведете својот миленик. Мачките речиси секогаш се добредојдени гости во апартманите бидејќи се мирни и не креваат галама. 

Не им пречи кога ќе заминете од дома 

Кога ќе тргнете на работа и ќе го оставите само, можеби се чувствувате малку тажни. Но, мачките сакаат да бидат сами, и кога им е здодевно тие едноставно заспиваат. 

Добри се за вашето здравје 

Истражувањата покажуваат дека мачките можат да помогнат во снижување на крвниот притисок и го намалуваат ризикот од срцев удар. Звукот на предењето кое го произведуваат исто така се смета за добро по здравје бидејќи е смирувачки и терапевтски влијае на човекот.


Коментари

Најава


Немате корисничко име, регистрирајте се.
прашајте др. ветеринар
изгубено-најдено