milenicinja.mk » Новости » Изненадете го миленикот со вкусен варен оброк

Изненадете го миленикот со вкусен варен оброк

Објавено: 23/Jun/2020 во 15:53

Изненадете го миленикот со вкусен варен оброк
Доколку имате слободно време, почестете го миленикот со вкусен, домашно подготвен оброк. Она што е интересно за овој предлог, е тоа што истиот можете да го поделите. 

Наш предлог е грилувано патешко со батат. Се разбира, пред воведување на нови намирници во исхраната на вашиот миленик, задолжително консултирајте се со ветеринар. 

Состојки: 200 грама варено патешко месо, едно јајце, еден среден батат (благ компир), половина шолја ситно исечкан магдонос, две лажички маслиново масло. Една лажичка рузмарин. 

Подготовка: Во сад измешајте го вареното патешко месо, јајцето и магдоносот. Со рака одделете комади по околу 1,5 см. Загрејте ја тавата во која претходно сте ставиле маслиново масло на средна температура. Топчињата од патешко ставете ги на врелото масло да се пржат околу 10 минути. Кога топчињата ќе бидат готови, оставете ги да се оладат и да се исцедат од вишокот масло. Потоа во истото масло ставете ги и кришките од благиот компир кој претходно сте го посипале со масло и рузмарин. Пржет ги околу осум минути од секоја страна. Кога компирот ќе се олади, послужете го миленикот. Верувајте дека и шепите ќе си ги излиже.


Коментари

Најава


Немате корисничко име, регистрирајте се.
прашајте др. ветеринар
изгубено-најдено